آیا مسواک زدن در صبح بهتر است یا شب؟

بهترین زمان برای مسواک زدن

آیا مسواک زدن در صبح بهتر است یا شب: اگر در حال حاضر راحت در رختخواب دراز کشیده اید اگر از مسواک زدن قبل از خواب اجتناب کرده اید بهتر است بدانید، مسواک زدن دو بار در روز بسییییار بسیییار حائز اهمیت است. مسواک زدن باعث جلوگیری از پوسیدگی، عدم ایجاد حفره در دندان و بیماری های لثه میشود.اهمیت مسواک زدن دوبار در روز

مسواک زدن حداقل دوبار در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته بسیار مهم است. وجود ذرات غذا و باکتری ها، در بین دندان ها از شایع ترین علل پوسیدگی دندان و بیماری های لثه میباشند و هر بار که از مسواک زدن خودداری می کنید، تجمع باکتری ها را تشویق به نابود کردن دندان های خود می کنید!! این در حالی است که با یک مسواک زدن دو دقیقه ای تمام باکتری هایی که برای نابود کردن دندان های شما نقشه چیده اند را تارومار میکنید.

مسواک زدن صبح بهتر است یا شب؟

پاسخ سوال آیا مسواک زدن در صبح بهتر است یا شب : در حالی که مسواک زدن صبح ها هنگام بیدار شدن و شب قبل از خواب توصیه شده است، مسواک زدن شب از اهمیت بیشتری برخوردار است. از آنجایی که در طول روز، غذا می خورید، ذرات و بقایایی روی دندان های شما میمانند که به مرور موجب پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان ها میشود.

به طور معمول، بزاق در برابر باکتری های موجود در دهان دفاع می کند، زیرا دارای خواص ضد باکتریایی میباشد، سطح اسید را در دهان خنثی می کند و بقایای غذا را از بین می برد. با این حال، تولید بزاق در شب کاهش می یابد و باعث می شود پلاک تشکیل شده و باکتری ها به مینای دندان شما حمله کنند. اگر آنها را قبل از خواب از بین نبرید، تمام شب می تواند به دندان های شما آسیب برساند و با گذشت زمان، این روند می تواند آسیب جدی برای دندان هایتان به همراه داشته باشد.

وقتی مسواک نمی زنید چگونه پلاک ایجاد می شود

هنگامی که مسواک نمی زنید، باکتری هایی که روی دندان ها میماند، منجر به ایجاد پلاک میشود. پلاک ماده ای چسبناک است و در امتداد دندان هایتان ایجاد میشود. تقریبا حدود ۲۴ ساعت طول می کشد تا پلاک تولید شده توسط باکتری ها در دهان شما جمع شده و بالغ شود.وقتی مسواک بزنید، رشد باکتری ها متوقف میشود.

وقتی پلاک روی دندان های شما باقی می ماند روز به روز سخت تر، برجسته تر و زردتر می شود. این ماده جرم شناخته می شود و هرچه بیشتر از مسواک زدن امتناع کنید به تقویت این فرآیند مخرب برای دندان ها ادامه می دهید. در نهایت، ایجاد تارتار می تواند باعث ایجاد حفره و از بین رفتن دندان ها شود زیرا باکتری هایی را که باعث پوسیدگی دندان می شوند تغذیه می کند و کاری با سلامت دندان های شما میکند که درمان آن فقط از دست دندانپزشک بر می آید.

نادیده گرفتن مسواک منجر به بیماری لثه می شود

علاوه بر ایجاد حفره ها و پوسیدگی دندان ها مسواک نزدن دندان ها باعث بیماری لثه می شود. از آنجا که باکتری ها، ذرات و بقایای غذا منجر به ایجاد پلاک میشود، سپس روی دندان شما جرم ایجاد می کنند و این موضوع می تواند به لثه های شما نیز آسیب بزند.

بیماری لثه می تواند خفیف، نسبتا شدید و یا شدید باشد. از علائمی چون عقب رفتن لثه و خونریزی لثه گرفته تا لق شدن دندان ها، و در شدیدترین موارد، بیماری لثه می تواند باعث خراب شدن لثه و از بین رفتن ریشه دندان شود این موضوع می تواند منجر به از دست دادن دندان ها برای همیشه شود.اگر مدتی است دندان های خود را مسواک نزده اید چه باید بکنید؟

اگر چند هفته یا چند ماه است که مسواک نزده اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است؛ مسواک خود را عوض کرده و هروز بعد از ۵ دقیقه بیدار شدن از خواب و قبل از خواب شبانه دندان هایتان را مسواک بزنید. همچنین اگر کمی در مسواک زدن تنبل هستید، میتوانید هم اکنون قیمت مسواک برقی های موجود در بازار را ببینید و با توجه به بودجه ی خود اقدام به خرید یک مسواک برقی کنید.

توجه! بهترین زمان برای مسواک زدن در صبح ۵ دقیقه پس از بیدار شدن است.

از آنجایی که چند هفته یا چند ماه است دندان هایتان را مسواک نزده اید بهتر است حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان ها با اشعه ایکس چک شود تا در صورت پوسیدگی یا عفونت لثه سریعا درمان آغاز شود.

مسواک زدن به روش صحیح

هنگام مسواک زدن، چه قبل از خواب و چه هنگام بیدار شدن، مطمئن شوید که به درستی مسواک میزنید. با استفاده از مسواکی با برسی نرم، دندان های خود را به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و حواستان به جهت بالا و پایین، خطوط لثه و پشت دندان هایتان  باشد. همچنین باید از نخ دندان استفاده کنید تا مطمئن شوید قبل از خواب همه بقایای غذا از بین رفته اند.

نوع مسواک

ما در مطلبی به طور کامل به انتخاب بهترین مسواک پرداخته ایم و اگر میخواهید بدانید کدام مسواک گزینه ی مناسبی برای شماست پیشنهاد میکنیم از مطلب مسواک برقی یا دستی؟ دیدن فرمایید.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. ضمن به اشتراک گذاشتن مطلب آیا مسواک زدن در صبح بهتر است یا شب پیشنهاد میکنیم از صفحه ی اصلی سایت تپ سنج دیدن فرمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *